V zimním období: lyžování – sjezdovka Farák v Rokytnici v O. H. vzdálená 400m, zhruba 4 km vzdálené lyžařské centrum Říčky v Orlických horách se třemi sjezdovkami a možností večerního lyžování a lyžařské centrum Bartošovice. Běh na lyžích – v těsné blízkosti chalupy vedou upravené běžecké tratě, vhodné jak pro klasický styl, tak i pro bruslení, navazující na okruh běžeckých tratí o celkové délce 42 km. V případě dostatečného množství sněhu, jsou tratě upravovány od Rokytnice v O. H. až po Homoli, kde s úpravou navazuje rolba z Deštného.
V letním období: cykloturistika – oblast Orlických hor má propracovaný systém cyklotras; koupání – nádrž Pastviny, koupaliště v Rokytnici, aquapark v Žamberku; letní vyžití ve Ski centru Říčky – lanový park, sedačková lanovka denně v provozu od června do září, sjezd na speciálních kárách po sjezdovce a víceúčelové hřiště; výlety do okolí – vojenské opevnění Adam a Hanička, hrady Litice, Potštejn, Lanšperk, zámky Častolovice, Doudleby;
Výlet na pevnost Hanička
Rokytnice – Panské Pole 7 km, Panské Pole – Hanička 1,5 km
Pro milovníky opevnění doporučujeme navštívit dělostřeleckou pevnost Hanička, jeden z největší pevnostních systémů, který byl vybudován v letech 1936 – 1938 k obraně Československé republiky. V současné době je v majetku města Rokytnice v Orlických horách a v letních měsících je zpřístupněn veřejnosti. Na tento výlet se můžete vydat jak na kole tak automobilem.
Trasa Rokytnice v O.h. – Panské Pole (parkoviště pro návštěvníky) – vzdálenost 7 km
Z Rokytnice v O.h. se vydáte směrem na Bartošovice a dojedete na parkoviště na Panském Poli. Zde zaparkujete a po červené turistické značce ve směru Anenský vrch se vydejte pěšky ke vchodovému objektu pevnostii. Zhruba po 1,2 km je značená místní odbočka ke vchodovému areálu (vlevo), vpravo dojdete na povrchové objekty pevnosti. Prohlídka pevnosti trvá cca 1,5 hodiny a během ní navštívíte muzeum a projdete podzemní chodby pod jednotlivými objekty. Buďte připraveni na stálou teplotu v podzemí 8°C. Podrobné informace o Pevnosti Hanička naleznete na www.hanicka.c
Turistika na Šerlichu
Rokytnice – Bartošovice – Neratov – Orlické Záhoří – Šerlich (p.auto, autobus) 36 km,
Šerlich – Bukačka – Šerlišský mlýn – Šerlich (p. pěší) 7 km
Jednou variantou pro příjemné prožití pobytu v Orlických horách je pěší výlet po hřebeni Orlických hor. Tato trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi. Výchozím místem je Masarykova chata na Šerlichu. Cestu doporučujeme na Šerlich absolvovat autem nebo autobusem, využít můžete parkoviště nedaleko chaty při silnici na Orlické Záhoří. Aby pro vás byla i cesta na Šerlich zajímavá ,využijte výše navrhovanou trasu, kde budete obdivovat krásy přírody i místní kulturu života. Silnice od Bartošovic na Šerlich navíc lemuje česko-polskou hranici, kterou z části tvoří tok Divoké Orlice.. Za zastavení a prohlídku v průběhu trasy stojí určitě kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově, který prochází náročnou rekonstrukcí a je vyhledávaným poutním místem.
Pod Masarykovou chatou na Šerlichu zaparkujete automobil. Vyjdete k Masarykově chatě, kde se nachází i hraniční přechod do Polska.Odtud půjdete směrem na Vrchmezí po červené turistické značce. Budete procházet přírodní rezervací Bukačka, která se nazývá botanickou zahradou Orlických hor. Vyskytuje se zde řada chráněných a ohrožených druhů rostlin. Pralesovitý lesní porost můžete nalézt i v přírodní rezervaci Sedloňovský vrch. Na konci rezervace se dáte vlevo a sejdete na Šerlišský Mlýn. Je to ráj zejména pro děti a pokud si dáte vyhlášené borůvkové koláče, určitě budete spokojeni. Odtud pokračujete po modré turistické značce zpět na Masarykovu chatu na Šerlichu. Na této trase uvidíte nádhernou přírodu a výhledy do okolí, oceníte i nenáročnost trasy.
Kouzlo Zemské brány
Rokytnice – Bartošovice – Zemská brána 12 km,
Naučná stezka Zemská brána – Klášterec – Zemská brána (p. pěší) 7 km
Další možností výletu je turistická procházka naučnou stezkou Zemská brána. Zemská brána se nachází asi 4 km za Bartošovicemi směrem České Petrovice. Parkoviště je přímo u historického mostu přes Divokou Orlici, který byl vybudován italskými dělníky v letech 1900 – 1903 a zrekonstruován, po ničivé povodni, v roce 2004. Balvanité řečiště Divoké Orlice, která v tomto místě proráží hřbet Orlických hor a vtéká do vnitrozemí Čech, je jedním z nejoblíbenějších míst turistů a návštěvnost je každoročně na Zemské bráně velká. Naučná stezka vede podél Divoké Orlice ke Klášterci nad Orlicí. Naleznete zde mnoho zajímavých míst, která mapují život v této oblasti a také nádhernou přírodu. Jedním z nejznámějších míst je Pašerácká lávka, která byla opravena po ničivé povodni a znovu zprovozněna v roce 2002 a také Ledřičkova skála. Ale vyprávět o tom nebudeme, protože tato místa umocní jejich návštěva a na stezce naleznete informační tabule s popisem zajímavých míst a úkazů. Pokud od našeho regionu očekáváte kouzelnou přírodu, zde ji určitě naleznete. Tato trasa je vhodná pro rodiny s dětmi.
Jenom vám ještě prozradíme, že Ledříček bývá nazýván Jánošíkem Orlických hor.
Rokytnice v O.h. – Pěticestí – Kunštátská kaple – Orl. Záhoří nebo Říčky
Autobusem na Panské Pole, po červené vystoupáme na rozcestí pod Anenským vrchem. 4,5 km Dál pak směr na Mezivrší a Pěticestí. 11,5km Ke Kunštátské kapli a zpět 13,5 km. Z Pěticestí můžeme sejít do Orlického Záhoří 19,5 km či Říček 19 km a využít autobusové spojení ( BUS ) zpět do Rokytnice v O.h.
Celou cestu budeme míjet předválečné opevnění z let 1936 – 1938 včetně známé dělostřelecké tvrze Hanička.
Rokytnice v O.h. – Julinčino údolí – Zakletý – Pěticestí – Orlické Záhoří
Z rokytnického náměstí se vydáme po žluté, u kamenného mostu doprava 3,5 km a po modré přes Julinčino údolí. 6,5 km. Na rozcestí zahneme doleva a po žluté dojdeme do Říček ke kostelu 8 km. Vystoupáme na vrchol Zakletý 12 km a na Pěticestí 13,5 km. Můžeme opět navštívit nedalekou Kunštátskou kapli 15,5 km a poté sejít do Orlického Záhoří 21,5 km (BUS), nebo zpět do Říček. 21 km celkem (BUS).
Rokytnice v O.h. – Anenský vrch – Julinčino údolí
Autobusem vyjedeme na Panské Pole – Hanička, po červené na rozcestí pod Anenským vrchem 5 km. Výstup na Anenský vrch a zpět 5,5 km. Po modré dál do Říček 11 km a do Julinčina údolí 16 km. U kamenného mostu vpravo a po žluté zpět do Rokytnice v O.h 19,5 km celkem.
Rokytnice v O.h. – Neratov (poutní místo)
Z Rokytnice po modré na Panské Pole – Hanička 5 km a dál po modré do Neratova (poutní místo – barokní kostel Panny Marie Nanebevzaté – více na www.neratov.cz) 9 km. Nazpět buď autobusem nebo po stejné trase do Rokytnice v O.h.
Zielenec
Lyžařské a rekreační středisko s množstvím vleků, sjezdovek a doprovodných aktivit. Ve směru trasy nad Zielencem můžete zastavit na vyhlídkových místech s pohledem do polského vnitrozemí.
Duszniky Zdroj
Lázeňské město z roku 1329. Doporučujeme navštívit Muzeum výroby ručního papíru a vždy upravený nádherný lázeňský park s květinovou výzdobou.
Polanica Zdroj
Další z lázeňských měst Kladského pomezí, patřící mezi nejmladší, kde se léčí nemoci krevního oběhu. Je zde celá řada nádherných parků s upravenou zelení, kolonáda s obchůdky i muzeem minerálů, pořádají se zde promenádní koncerty. Zklamáni nebudete ani ochutnáte-li lahodnou zmrzlinu nebo jen na lavičce vychutnáte pohodovou atmosféru tohoto města.
Obdivovat budete místo, kam babička spisovatelky Boženy Němcové chodila na procesí.
Wambierzyce
Poutní místo s bazilikou Matky Boží Královny rodin , na kterou vystoupíte po 56 schodech. Můžete absolvovat křížovou cestou , ke je umístěno 76 kapliček. Wambierzyce jsou nazývány „dolnoslezkým Jeruzalémem“.
Kudowa Zdroj
V tomto městě najdete mimo jiné i muzeum hraček. Pro sportovně založené turisty je zde lanové centrum a pokud bude příznivé počasí pro koupání, doporučujeme vám navštívit perfektní Aquapark. Lázeňské město má udržovanou parkovou úpravu. Nenechte si ujít ani možnost občerstvení v kavárničkách , kde vám určitě zachutná káva nebo čaj (herbatka) i lákavý čerstvý zákusek.
Międzigórze
Pokud dorazíte do Miedzigorze, jednoho ze zajímavých rekreačních letovisek polských Sudet, budovananého od poloviny 18-století. Čeká vás nejen zajímavá architektura ,a na říčce Wilczka nádherný vodopád.
Klentno – Medvědí jeskyně u obce Stronie Slaskie
Nejkrásnější a největší polskou jeskyni zpřístupněnou turistům při své návštěvě polského příhraničí nevynechejte. Téměř 3 km dlouhá procházka v podzemí , se svou krápníkovou výzdobou , vás dozajista nadchne. Jeskyně, která byla objevena v říjnu roku 1966, leží uvnitř hory Stroma, která je součástí masívu Králického Sněžníku. Vzhledem k velkému zájmu návštěvníků je ale třeba si rezervovat termín.
Ladek Zdroj
Jedny z nejstarších lázní v Polsku, s celou řadou památkových budov. Největší lázeňský dům Vojtěch, nově zrekonstruovaný, byl postaven po vzoru tureckých lázní. Pochází z konce XVII. století . Uvnitř se nachází jedinečný barokní kulatý bazén s léčivou vodou a místem pro pití minerální vody.
Kłodzko
Největší turistické středisko Kladské kotliny. Nad městem se vypíná pevnost – unikátní
vojenské architektury. V centru města vás zaujme budova radnice z r. 1890, navštívit můžete
i kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde je pochován první český arcibiskup, Arnošt z Pardubic a také významné Muzeum Země Klodzke. Gotický kamenný most přes řeku Nysa Klodzka vám nejspíše připomene pražský Karlův most. K občerstvení můžete využít služeb restaurací a ochutnat tak nabídku polské kuchyně.
Bystrzyca Klodzka
Jedno z nejkrásnějších měst v Dolním Slezsku se zachovanou středověkou urbanistickou zástavbou centra. Atraktivním místem a cílem turistů se stalo nejen díky četným historickým památkám, ale i jednomu z mála Filumenistických muzeí v Evropě a jedinému v Polsku.
Bystřické hory
Pásmo Bystřických hor se táhne souběžně s hlavním hřebenem Orlických hor na polské straně státní hranice. Zaujmou vás především rozsáhlými lesy, protkanými sítí cest vhodných pro pěší i cyklistickou turistiku. V jižní části dosahuje nejvyššího bodu v masivu Jagodnej (977 m n.m.), v severní části dominují nevýrazné vrcholy Lomnickej Równi (899 m n.m.) a Smolnej (870 m n.m.). Krásu tohoto místa oceníte zejména pokud toužíte po odpočinku od každodenního shonu, po klidu a relaxaci. K nejnavštěvovanějším místům patří rezervace v rašeliništi Topielisko, s upravenými povalovými chodníky a dřevěnou vyhlídkovou věží.
Na úpatí Bystřických hor najdete malebná lázeňská městečka Dusniky Zdroj, Polanica Zdroj, kde se léčí především nemoci srdce, ale i dýchací potíže.
Dalším významným východiskem je město Bystřica Klodzka s historickým centrem.
Doporučujeme navštívit kouzelné kavárničky v blízkosti kolonád lázeňských městeček, ochutnat i šálek čaje (herbatky)nebo kávy a zákusek . Za návštěvu stojí i rozlehlé lázeňské parky, kde se konají pravidelné letní hudební festivaly.
Tato část příhraničí je ideálním místem pro rodinné výlety či setkání s přáteli.
Upravované běžecké trasy v Orlických horách (p.běžkaře) cca 60 km
V zimní sezoně se pro milovníky zimních sportů upravují strojově trasy po hřebeni Orlických hor. Upravované trasy naleznete od Rokytnice v O.h. až po Olešnici v Orlických horách. Běžecké stopy po hřebeni Orlických hor nabízí více než 60 km. Pokud chcete zažít pravou zimní turistiku doporučujeme vám využít tuto možnost. Kvalita upravovaných tras je také vhodná pro sportovní lyžaře k jejich tréninku. Na jednotlivá nástupní místa se dostanete skibusy nebo automobilem. Doporučujeme vám před vašim výletem se zastavit v některém turistickém informačním středisku Orlických hor a opatřit si podrobnou mapu lyžařských běžeckých tratí.